כך תהפוך לעו"ד בינלאומי

עו"ד ישראלים רבים לא יודעים זאת – כל בוגר תואר ראשון במשפטים בישראל (LL.B) זכאי להוציא רישיון אמריקאי ולקבל הזדמנות לקריירה בינלאומית

ישראל הינה השיאנית העולמית ביחס עורכי-הדין לאוכלוסייה, עם עורך-דין מוסמך אחד לכל 145 תושבים. בארה"ב המספר עומד על עורך-דין אחד לכל 250 תושבים, כמעט מחצית מהסטטיסטיקה הישראלית, ולא נראה כי מגמה זו צפויה להשתנות בטווח הנראה לעין. הגידול בכמות עורכי-הדין בישראל גבוה משמעותית מהגידול באוכלוסייה. בשנת 1950 היה בישראל עורך-דין אחד לכל 1,687 תושבים, בתחילת שנות ה-70 הממספר כבר ירד לעורך-דין אחד לכל 622 תושבים.

"אל תלמדו משפטים; תעבדו בבניין – יש שם משכורות לא רעות" כתב שר החינוך נפתלי בנט חודשים ספורים לאחר כניסתו לתפקידו הקודם כשר הכלכלה בשנת 2013. ואכן, תדמיתו של מקצוע עריכת הדין כמקצוע נחשק ורווחי החלה להיסדק. שחיקה מתמדת בשכר, במקביל להצפת השוק בעורכי דין, הובילה למצב בו כרבע מעורכי הדין בישראל משתכרים פחות מהשכר הממוצע במשק, ומתקשים לגמור את החודש (בהתבסס על נתונים מתוך מחקר שנערך ע"י חברת Codex).

הכסף הגדול – במחלקות הבינלאומיות

עם זאת, לא הכל קודר. ניתוח הנתונים מתוך הסקר השנתי של חברת קודקס מעלה כי שיאני השכר בשוק שייכים למחלקות הבינלאומיות, כאשר מחלקות ההיי-טק, שעוסקות לעיתים תדירות בעסקאות בינלאומיות, ובדין האמריקאי בפרט, והמחלקות המסחריות-בינלאומיות, מובילות בפער ניכר על השכר הממוצע בשוק המשפטי. מדובר במחלקות בהן באופן עקבי נרשם ביקוש גבוה למועמדים בעלי נסיון והכשרה מתאימים, כאשר לבעלי כישוריים בינלאומיים, שליטה בשפה האנגלית ורשיון לעריכת דין אמריקאי, קיים יתרון בולט. פער זה משתקף בעיקר במשרדים המסחריים באזור גוש דן, אשר מובילים גם את דירוג השכר במדינת ישראל.

 

 

 

 

 

תמונה ברברי

החוק האמריקאי מאפשר לכל בוגר תואר ראשון במשפטים בישראל לגשת למבחני הלשכה האמריקאים ולקבל רשיון לעריכת-דין במדינות רבות בארה"ב, בדגש על מדינת ניו-יורק שמהווה את שער הכניסה למשפט המסחרי האמריקאי, ופותחת הזדמנויות תעסוקה בשירותים משפטיים בינלאומיים גם מי שרוצה להישאר לאחר מכן בישראל.

מדוע אם כך עורך-דין ישראלי בעל רשיון אמריקאי הוא מחזה כל-כך נדיר במחוזותינו? מסקר שנערך על ידי חברת BARBRI, החברה המובילה בארה"ב להכשרות משפטיות, עולה כי מעל 87% מעורכי הדין בישראל כלל לא מודעים לזכאותם לרישיון אמריקאי ולמסלולי הקריירה הבינלאומיים הפתוחים בפניהם. אחרים שדווקא מודעים לאפשרות, נרתעים מהתהליך הבירוקרטי והבחינות.

אולי הדבר היה נכון בעבר, כאשר הייתה נדרשת נוכחות פיזית בארה"ב והיעדרות ממקום העבודה, מהבית ומהמשפחה למשך חודשים ארוכים. כך, נוצר מצב שבו לא הייתה ביכולתם של מרבית עורכי-הדין הפעילים להצטרף לקורסי ההכנה האמריקאיים ולקבל את הליווי הנדרש לתהליכי ההסמכה. אולם, פתיחתה של שלוחה רישמית של חברת BARBRI העולמית בישראל, הביאה לשינוי משמעותי בקלות ובנוחות של משפטנים ישראלים לקבלת רישיון עריכת הדין האמריקאי.

עורך דין בינלאומי – היתרון היחסי בשוק התחרותי

הפוטנציאל הגלום בעורכי-דין בעלי רישיון אמריקאי וכישורים בינלאומיים החל לחלחל בשנים האחרונות למדינות מערביות שונות בעלות זיקה לארצות הברית, ועתה מורגש שינוי בעניין זה גם בישראל. BARBRI , המובילה את השוק האמריקאי בארבעת העשורים האחרונים, הקימה לאחרונה שלוחה רשמית בישראל במטרה להכשיר קבוצות עילית של עורכי דין בישראל, ביניהם עורכי דין שזה עתה הוסמכו בארץ ומשפטנים ללא הסמכה מקומית, ולאפשר להם להשיג רישיון אמריקאי ומיומנויות בינלאומיות שונות. החברה, שהייתה פעילה בעבר בישראל באופן חלקי, ביצעה שינוי משמעותי ויצרה מסלולי הכשרה ייחודיים המיועדים למשפטנים שאינם אמריקאים ומעוניינים בקריירה בינלאומית – בישראל או בחו"ל. במתכונתה החדשה, אשר גובשה לאחר
כ-40 שנות ניסיון, BARBRI מלווה את המשתתפים בתכניותיה באופן צמוד, ובונה תכנית אישית שמטרתה להאיץ את הקריירה המשפטית והעסקית של כל משתתף, בין השאר על ידי קבלת הרישיון האמריקאי. עם מעל ל-1.2 מיליון בוגרים, המספרים של BARBRI בשווקים מקבילים מדברים בעד עצמם.

המחסור בעורכי-דין בעלי אפיק מקצועי בינלאומי ניכר בשוק הישראלי. המשרדים הגדולים מוכנים להשקיע סכומים גבוהים בעבור "כוכבים" בתחומים הבינלאומיים, תוך השקעה בתגמולים ובונוסים בכדי לשמר את עורכי-הדין הקיימים. סקר שכר הבכירים של חברת קודקס בשיתוף עם The Marker מראה כי עורך-דין בכיר ממוצע ירוויח במהלך השנה בונוסים בסכומים שנעים בין 2-4 משכורות חודשיות. לצד זאת גם נפתחות לעורכי דין בינלאומיים הזדמנויות מחוץ לישראל – בארה"ב, באירופה ובמזרח אסיה בשירותים משפטיים ועסקיים כאחד; ייעוץ משפטי, ליווי עסקאות וכדומה.

לפרטים נוספים אודות תכניות ההכשרה של חברת BARBRI בישראל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>